December 6, 2022, 6:59 pm

Ќе поскапат авиолетовите поради бopбата со климатските промени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Борбата со климатските промени ќе ги направи летовите поскапи, изјави директорот на „Делта ерлајнс“, Ед Бастијан за Би-Би-Си, потсетувајќи дека втората по големина авиокомпанија во светот се обврза да потроши 1 милијарда долари во следната деценија за да го елиминира јаглерод диоксидот што го испуштаат нејзините авиони.

– Со тек на време сето тоа ќе не чини повеќе, но тоа е вистинскиот пристап што треба да го направиме, изјави Бастијан, пренесува агенцијата ФоНет.

„Делта ерлајнс“ претходно објави дека инвестирала 30 милиони долари годишно во мерки за намалување на штетните емисии на гас и дека од март минатата година постигнала „нулта нето емисија на јаглерод диоксид“.

Повикувајќи се на податоци од Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА), Би-Би-Си потсетува дека воздухопловната индустрија е одговорна за околу два и пол отсто од емисиите на јаглерод диоксид и до тој степен влијае на глобалното затоплување.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This