November 29, 2022, 3:09 pm

Австрискиот Претседател Ван дер Белен разговарал со Радев за Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Австрија, Александер ван дер Белен, денес остварил телефонски разговор со својот колега од Бугарија Румен Радев, во главна тема била европската интеграција на Македонија.

Радев притоа ја истакнал позицијата на својата земја дека „продуктивниот двостран дијалог меѓу Софија и Скопје е незаменлив инструмент за надминување на спорните прашања во билатералните односи и Бугарија очекува конкретни резултати од него“, соопштија од прес-службата на бугарскиот Претседател.

Бан дер Белен изразил и сочувство за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во која загинаа 45 македонски државјани.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This