August 18, 2022, 9:32 am

Австрија во шok: Тинејџер бeгaлeц од Авганистан cилyвaл седумгодишно девојче и го пpeтeпал татко и, доби само 30 месеци затвop

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Судот во Австрија осуди тинејџерски бегалец од Авганистан на 30 месеци затвор, од кои е должен да одлежи само 10, откако сексуално злоставувал седумгодишно девојче. На жртвата и е доделена отштета од 500 евра.
Во средата, судот во Рид, Горна Австрија, донесе пресуда за шокантниот случај на тинејџерот од Авганистан, кој намамил седумгодишен сосед во подрумот, пред сексуално да ја злоупотребува.
Судијата го осуди тинејџерот на 30 месеци затвор за сериозна сексуална злоупотреба, иако ќе мора да помине само 10 месеци зад решетки. На тинејџерот му беше препишана терапија и му беше доделен службеник за помилување. Судот одлучи дека неговото престојувалиште мора да биде најмалку 10 километри од жртвата. Портпаролката на судот ја потврди пресудата.
Според австриските новински агенции, тинејџерот на 12 јуни го намамил девојчето во подрумот на станбена зграда. Кога се вратил дома таткото на девојчето, другата ќерка му кажала дека седумгодишното девојче било во подрумот со тинејџерот.

Наводно, таткото наводно, го нашол тинејџерот во подрумот како ги облекува панталоните. Потоа настанала тепачка во која таткото на детето се онесвестил. Потоа бил однесен во болница.
Девојчето подоцна му се доверила на својот татко што се случило во подрумот.
Судот додели и 500 евра како надомест за болката и страдањата на девојчето. Тие можат да добијат повеќе пари преку граѓанското право.
Многу австриски весници сугерираат дека пресудата е слаба. Речиси половина од 8.486 затвореници зад решетки во Австрија се странски државјани, и покрај фактот дека странците сочинуваат само 17% од населението, пишува РТ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This