Австрија гo поддржа koнтроверзниот закон за мигpaнти на Данска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер го поздрави данското законодавство за преместување на барателите на азил во трети земји додека се разработува нивното барање, нарекувајќи го „привлечен пристап“ за справување со миграцијата, и покрај тоа што Европската комисија претходно го осуди данскиот закон за правни и хуманитарни проблеми, пренесува Еуроактив

Нехамер додаде дека планира да ја посети Данска во јуни за да види како функционира законот во пракса. На состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ во Луксембург, Нехамер ги бранеше и граничните контроли во Шенген зоната.

„Не можеме да ги отвориме внатрешните граници сè додека надворешните граници на ЕУ не се целосно затворени“, објави Нехамер.

Министерот за внатрешни работи исто така истакна дека на ЕУ и е потребен план за враќање на „мигрантите без никакви шанси да останат во нивните матични земји“.

Сепак, иако состанокот на советот не донесе заклучоци, Нехамер покажа уверување дека ЕУ ќе постигне договор за заедничка политика за азил и миграција и ги пофали преговорите како „многу позитивни“.

Пред една недела, Комисијата на ЕУ рече дека потребата за обновување на Шенген зоната без внатрешни контроли е од „огромно значење“ и претстави неколку предлози за зголемување на ефикасноста на управувањето со надворешните граници на ЕУ.
Германија од почетокот на мигрантската криза инсистираше земјите членки да го зголемат бројот на мигранти во земјата, а исто така бараше и пропорционална распределба на мигранти во европските земји.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This