December 9, 2023, 9:27 pm

Албанија и САД потпишаа договор за 5Г координација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанскиот премиер Еди Рама во неделата се состана со американскиот државен секретар Антони Блинкен во Брисел, каде што заедно го потпишаа договорот меѓу САД и Албанија за 5Г албанска координација, објави „Албанија дејли њуз“.

„Ви благодарам за заедничката работа. Ние даваме силен пример за потребата да работиме со луѓе од доверба кога станува збор за технолошките мрежи“, рече Блинкен, според официјални извори.

„Ние сме благодарни за она што САД и Албанија го направија заедно во одредени области, како што е Дефендер 21. Ве очекуваме да го заземете своето место во безбедноста на ООН. Ова партнерство ќе се памети долго “, додаде тој.

По потпишувањето на договорот, Рама во говорот рече дека треба да се направат напори да се обезбеди иницијатива да биде прифатена од другите земји во регионите, додавајќи дека се надеваат дека ова нема да биде загрозено од понекогаш злонамерни трети актери.

Состанокот меѓу Рама и Блинкен доаѓа помалку од еден месец откако од поранешниот премиер Сали Бериша беше прогласена персона нон грата од САД.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This