October 6, 2022, 2:46 am

Американскиот cyд дoзвoли дeпopтaциja на cтoтици илjaди имигpaнти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот апелационен суд со 2 наспроти 1 глас донесе одлука дека администрацијата на Трамп може да депортира стотици илјади имигранти на кои претходно им бил одобрен привремен заштитен статус од хуманитарни причини.

Пресудата на комисијата со 2 наспроти 1 глас на Американскиот апелационен суд го потврди укинувањето на мерките за заштита од депортација на имигрантите од Салвадор, Хаити, Никарагва и Судан.

Администрацијата на Трамп ја укина нивната заштита, велејќи дека нивните земји сега се безбедни за нив.

Одлуката се однесува на 300 000 лица без државјанство и 200 000 нивни деца кои се државјани на САД.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This