Американските деморати бараат поголема цeнзура на Фејсбук и Твитер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Демократите во Конгресот на САД ги повикаа популарните социјални мрежи да ги отстранат сите алгоритми и препораки што го поттикнуваат екстремизмот и ја поткопуваат „објективната реалност“.

Пратениците Ана Ешу и Том Малиновски испратија писма до извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг и извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, барајќи ги измените.

Слични писма беа испратени до извршните директори на Google и YouTube.

„Со години, компаниите во сопственост на социјалната мрежа дозволија штетни дезинформации да се шират низ нивните платформи и да ги трујат умовите на американскиот народ“, објави Епу на Твитер.

Политичарите тврдат дека социјалните мрежи дозволуваат содржина што ги зајакнува постојните политички пристрасности, особено оние вкоренети во гнев и страв. Тие додаваат дека алгоритмите што ги користат овие компании го поткопуваат споделеното искуство на објективна реалност и ги олеснуваат врските помеѓу екстремистички корисници, што доведува до насилство во реалниот живот, како што се немирите во Конгресот на САД на 6 јануари.

Твитер беше повикан веднаш да направи постојани промени за да се ограничи ширењето на дезинформации и други форми на штетна содржина. Од Фејсбук и ЈуТјуб беше побарано да ги рафинираат своите системи за упатување за да не промовираат опасни теории на заговор меѓу корисниците.

Демократите и многу други во медиумите го обвинија поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека ги поттикнал неговите приврзаници да влезат во Конгресот со надеж дека ќе ги поништат резултатите од претседателските избори во 2020 година.

Водечките социјални мрежи, вклучувајќи ги Фејсбук и Твитер, веднаш ги забранија сметките на Трамп и на некои негови приврзаници.

Новата социјална мрежа Парлер, која многумина ја опишуваат како алтернатива на Твитер и која е популарна меѓу конзервативците, ги доведе „Епл“, „Гугл“ и „Амазон“ во ќорсокак, одбивајќи да продолжат со хостинг услугите и отстранувајќи ја апликацијата од нивните „продавници“.

Критичарите на Трамп инсистираа дека таквото ограничување е потребно за да се спречи насилството и ширењето лаги, додека конзервативците таквата политика на големите компании ја нарекоа Орвелијан и тврдеа дека станува збор за политичка цензура.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This