December 6, 2022, 5:23 pm

Анализа на „Блумберг“: Европа се соочува со koлапс на банкарскиот систем

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Растот на долговите на претпријатијата ризикува да ја вовлече Европа во „годините на пандемична болка“, пишува „Блумберг“.

Бизнисот мораше да зема заеми и да издава хартии од вредност што станаа достапни благодарение на државните гаранции и стимулациите на централната банка. Кога таа поддршка ќе запре, постои ризик од бран на банкрот, велат аналитичарите. Сето ова ќе го погоди банкарскиот сектор и ќе го влоши економскиот пад. Долговите можат да ги попречат инвестициите и создавањето работни места во годините што доаѓаат. Никогаш немало толку голема криза со системски ризици, велат експертите. Во текот на првата половина на оваа година, компаниите во еврозоната зедоа повеќе од 400 милијарди евра заеми, додека позајмија 289 милијарди евра за целата минатата година.

Европската комисија предупреди дека отплатата на долгот може да стане проблем, особено во секторите погодени од пандемијата на коронавирусот. Отплатата на долговите акумулирани за време на пандемијата е втор најголем проблем за бизнисот, сметаат експертите.

Американската економија е во опасност и поради таканаречените „зомби“ компании, кои веќе се позајмија 1,4 милијарди долари. Од 2000 најголеми компании во земјата, најмалку 200 станаа „зомби“ од почетокот на пандемијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This