Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот.

Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми.

Во оваа фаза на Омикрон бранот тој е добар како Божиќен подарок, како што само можевме да се надеваме.

Имено, анализите на една студија на Универзитетот во Единбург, која ги покрива 99 проценти од случаите во Шкотска, откри дека ризикот од хоспитализација од Омикрон е неверојатни 56 отсто понизок споредено со оној на Делта сојот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This