October 6, 2022, 2:50 am

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Би било добро мигрантите да останат во Србија и Македонија

Поврзано

- Advertisement -

- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, и покрај двата изборни неуспеси на нејзината партија, дека не отстапува од политиката на отворени граници кон мигрантите, но и дека е подготвена да разговара за загриженоста кај луѓето.

EUROPE-MIGRANTS/GERMANY

“Ако луѓето едноставно не ги сакаат барателите на азил кои се муслимани, само затоа што се муслимани, тоа е против принципите на ЦДУ и германските принципи, изјави канцеларката и лидер на ЦДУ.

Меркел потенцира дека и покрај големите негативни ставови на европските народи за мигрантите, дека постојат држави кои повеќе од отворено се однесувале кон нив.

Германската канцеларка ги пофали напорите на Србија, Македонија но и Хрватска за згрижување и пропуштање на мигрантите од воените подрачја.

Таа го истакна и планот за мигрантите кои сакаат да останат во Европа, а не сакаат тоа да биде Германија или некоја слична држава, да се населат во Србија и Македонија , како и напуштените  делови на Украина. А Хрватска како земја членка на ЕУ тоа сигурно ќе го одбие.

 

ИЗВОР: ЈУТАРЊИ.ХР / АЛ ЏЕЗЕИРА / ДНЕВНИ ЖУРНАЛ

27 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This