October 3, 2023, 5:43 pm

Арсовска на средба со здруженијата „Го сакам Водно“ и „О2“: „Итноста на состојбите налага да се донесе посебен закон за заштита на Водно“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Градоначалничката на Град Скопје денес оствари средба со граѓанските здруженија „Го сакам Водно“ и „О2“. На средбата се разговараше за заштита на Водно, предизвиците и предлози за нивно трајно решавање.

„Итноста на состојбите налага да се донесе Lex specialis закон за Водно, чија рамка е креирана, а во чие финално изготвување ќе учествуваат експерти и претставници на граѓанските здруженија. Важно е да се креира трајно решение со цел оневозможување на понатамошна узурпација на парк-шумата Водно“, информираше Арсовска преку својот официјален фејсбук профил.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This