„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон.

„Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот на компанијата.

Универзитетот Оксфорд немаше коментар за овие наводи.

„Фајненшл тајмс“ беше првиот што објави за целната вакцина „омикрон“, цитирајќи го лидерот на истражувачката група во Оксфорд, Сенди Даглас.

„Вакцините засновани на аденовирус (како оние што ги произведува Оксфорд / АстраЗенека) во принцип би можеле да се користат како одговор на која било нова варијанта побрзо отколку што некои можеби сфатиле порано“, рече Даглас за Фајненшл Тајмс.

Минатонеделната лабораториска студија покажа дека коктелот со антитела на АстраЗенека ја задржал својата неутрализирачка активност против сојот омикрон.

Производителите на вакцини на Фајзер, Бион Так и Модерна исто така, претходно објавија дека работат на специфични вакцини за сојот омикрон. Модерна наведува дека се надева дека клиничките испитувања ќе започнат до почетокот на следната година.

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...

More Articles Like This