October 2, 2023, 7:50 pm

„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон.

„Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот на компанијата.

Универзитетот Оксфорд немаше коментар за овие наводи.

„Фајненшл тајмс“ беше првиот што објави за целната вакцина „омикрон“, цитирајќи го лидерот на истражувачката група во Оксфорд, Сенди Даглас.

„Вакцините засновани на аденовирус (како оние што ги произведува Оксфорд / АстраЗенека) во принцип би можеле да се користат како одговор на која било нова варијанта побрзо отколку што некои можеби сфатиле порано“, рече Даглас за Фајненшл Тајмс.

Минатонеделната лабораториска студија покажа дека коктелот со антитела на АстраЗенека ја задржал својата неутрализирачка активност против сојот омикрон.

Производителите на вакцини на Фајзер, Бион Так и Модерна исто така, претходно објавија дека работат на специфични вакцини за сојот омикрон. Модерна наведува дека се надева дека клиничките испитувања ќе започнат до почетокот на следната година.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This