АХМЕТИ И ЗАЕВ ВЕЌЕ ИМАА СРЕДБА: Следува Закон за јазици, промена на грбот и знамето

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на СДСМ Зоран Заев  вчера имале средба на која разговарале за понатамошните чекори на таканаречената коалиција помеѓу албанските партии.

dva-597--640x315

Од страна на Али Ахмети било посочено дека еден од првите чекори кои треба да се преземат веднаш по влезот во Собранието од страна на СДСМ и албанските партии, e да се изгласа првиот дел од Тиранската Платформа, на истиот противуставен и нелегитимен начин како што беше избран Талат Џафери за Претседател на Собранието.

-Како што се зборува се погласно во коалициските редови, веќе биле подготвени новиот државен грб, законот за двојазичноста за целата територија, како и предлог државното знаме, пишува Журнал.

Со силувањето на демократијата и Уставот на Република Македонија, СДСМ неуставно гласајќи ги овие закони треба да си го оствари првиот дел од Договорот за коалиција.

-Првиот дел од фактурата која треба да ја испорача Зоран Заев до Албанците е само почеток на она што следи и што е зацртано за во иднина. Веднаш после ова ќе се разговара и за промена на државното име и кантонизација на државата, што води до отцепување на одредени делови од државата и реализација на Тиранската Платформа, пишува Журнал.

Со ова се очекува Зоран Заев уште повеќе да го навлече гневот на граѓаните и да испровоцира нови протести.

12 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This