December 9, 2023, 10:02 pm

Банана држава: 50 eвра kaзна за дивогpaдбата кај Мавровка

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Инвеститорот Алити рекол дека се кае за тоа што го направил и дека не бил свесен за последиците од неговото однесување. Сметал дека со тоа што градел е само обнова на неговиот објект и дека со тоа не врши кривично дело… и ветил дека во иднина нема да го повтори делото.

Судот, пак, сметал дека условната казна е доволна и оти со неа ќе се постигнат целите на казнувањето.

Една година по уривањето на дивоградбата, на истото место во полн ек работи кафулето „Фонтана“, а дел од останатите простории се нудат за издавање
Случајот со дивоградбата кај „Мавровка“ доби и правна разрешница. Како што пишува „Призма“, инвеститорот Мевљудин Алити, чија дивоградба лани се уриваше со полициска придружба, признал вина и добил условна казна од две години, како и паушал за судски трошоци во висина од 3 000 денари (50 евра).

Една година по уривањето на дивоградбата, на истото место во полн ек работи кафулето „Фонтана“, а дел од просториите се нудат за издавање.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This