БАРАШЕ ДА СЕ ПОЧИТУВА УСТАВНИОТ СУД: Ќе прифати ли Џафери поништување на неговиот избор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Доколку Уставниот суд го поништи изборот на Џафери, тој би можел повторно да биде избран за претседател, но низ една редовна процедура, како што налага собранискиот деловник и Уставот.

dzaferi

Иако Талат Џафери со објавувањето на одлуката во „Службен весник“ стана претседател на Собранието, неговата функција може да биде загрозена доколку така одлучи Уставниот суд. Завчера Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес поднесе претставка со кој го оспори неговиот избор на 27 април во Собранието.

Според него, одлуката за избор на Џафери е спротивна на Уставот, законите и Деловникот.

– Очекувам Уставниот суд да ја поништи одлуката за избор бидејќи тоа е општ пропис за кој судот е надлежен да одлучува. До донесувањето на конечната одлука очекувам судот да донесе одлука за запирање на извршување на поединечните акти и дејствија што се преземени – објаснува Петров за Телеграф.мк.

Доколку Уставниот суд го поништи изборот на Џафери, тој би можел повторно да биде избран за претседател, но низ една редовна процедура, како што налага собранискиот Деловник и Уставот.

За потсетување, само пред една година Џафери се повикуваше на почитување на одлуките на Уставниот суд. Во својство на пратеник тој поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Тогаш тој сметаше дека е неуставна одлуката за распуштање на Собранието на 5 јуни, иако пратениците на неговата партија гласаа за оваа одлука на седницата на 24 февруари.

8 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This