Бајден ги пoкaнил Путин и Џинпинг?: Пpeтceдaтeлoт нa САД opгaнизиpa пpeгoвopи зa климaтcки пpoмeни

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден ги повикал Владимир Путин и Кси Џинпинг на преговори за глобалните климатски промени.

Бајден рекол дека сака да осигури САД да постигнат стопроцентна економија на чиста енергија и да достигнат нулта емисија пред 2050-та година.

Бајден веќе преземал неколку чекори во борби против климатските промени со повторното приклучување кон Парискиот договори и укинувањето на дозволата за изградба на гасоводот Кејстон ЏЛ.

Потсетуваме, американскиот претседател Џо Бајден ја одржал својата прва прес конференција по повеќе од два месеци од станувањето на функцијата, пренесува “Sputnik”

Состојбата на економијата, пандемијата на Ковид-19 и мигрантската криза на јужната граница со Мексико биле меѓу главните теми за кои зборувал Бајден.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This