November 29, 2022, 3:38 pm

Бајден до Ривлин: Иран никогаш нема да добие нykлeapно opyжje додека јас сум на власт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на САД, Џо Бајден, на состанокот со израелскиот претседател Ревен Ривлин, рече дека Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје сѐ додека тој седи на функцијата.

„Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје додека јас сум на власт“, рече Бајден.

Тој исто така се осврна на воздушните напади во неделата против иранските милиции во Сирија и Ирак.

„Јас ги насочив синоќешните воздушни напади кон места што ги користеа милициските групи поддржани од Иран како одговор на неодамнешните напади врз американскиот персонал во Ирак“, рече тој.

Бајден и Ривлин се очекува да разговараат за регионални прашања, вклучувајќи ги индиректните преговори во Виена за враќање на нуклеарниот договор со Иран во 2015 година. По средбата со Барак Обама и Доналд Трамп, Бајден би бил третиот претседател на САД со кого се среќава Ривлин. Тоа би била негова четврта посета на Вашингтон во функција, по претходните посети во јануари 2015 година, ноември 2015 година и ноември 2017 година.
Воодушевен сум што сум тука уште еднаш да се сретнам со претседателот на Соединетите држави“, рече Ривлин за Бајден. „Израел нема поголем пријател или сојузник од Соединетите Американски Држави. Вие сте наши најдобри пријатели и ние споделуваме вредности на демократијата и либерализмот “.
„И според вистинско пријателство, можеме, од време на време, да разговараме за работите, па дури и да се согласиме да не се согласуваме за сè“, рече тој, алудирајќи на можноста за обновување на JCPOA.
„Но, сметаме на вас“, му рече Ривлин на Бајден. „Вашата декларација сега ги натера Израелците да разберат дека имаме голем пријател во Белата куќа“.
Бајден за време на состанокот рече дека Соединетите држави и Израел ќе продолжат да работат за унапредување на мирот во регионот и за унапредување на стабилноста.
„САД целосно ја поддржуваат нормализацијата на односите меѓу Израел и земјите од Блискиот исток и во Африка“, рече Бајден. „И надвор од важниот напредок, ние навистина очекуваме да изградиме поширок блок на мир и стабилност.
На состанокот присуствуваа и советникот за национална безбедност, Џејк Саливан и Венди Шерман, заменик државен секретар.
Од Белата куќа, Ривлин ќе продолжи кон Капитол Хил за да се состане со спикерот Ненси Пелоси и двопартиска група пратеници, вклучително и Грегори Микс, претседател на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом и мнозинството камшик Jimим Клибурн. Се очекува да присуствуваат и малцинскиот камшик Стив Скалисе и Елисе Стефаник, претседател на републиканската конференција во Претставничкиот дом.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This