Бајден и Путин со заедничка изјава: Hykлеарна вojнa ниkoгаш не смее да има

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По разговорите во Женева, претседателите на Русија и Соединетите држави, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност. Лидерите посочија дека никогаш не смееме да имаме нуклеарна војна и дека нема да има победници во неа.

„Русија и Соединетите држави покажаа дека дури и во време на напнатост, тие се во состојба да напредуваат кон заеднички цели за да обезбедат предвидливост во стратешката сфера, да ги намалат ризиците од вооружен конфликт и заканата од нуклеарна војна“, се вели во документот.
Пример за таков пристап е неодамнешното продолжување на Договорот за офанзива за стратешко вооружување (СТАРТ 3).

„Денес ја потврдуваме нашата посветеност на принципот дека не може да има победник во нуклеарна војна и дека таа никогаш не смее да се започне“, се вели во заедничката изјава.
Лидерите на Русија и Соединетите држави најавија започнување на комплексен дијалог за стратешка стабилност, што треба да ги постави темелите за идна контрола на оружјето.

Да потсетиме, заврши самитот на претседателот на Русија Владимир Путин и американскиот лидер Џозеф Бајден во Geneенева. Путин на прес-конференцијата рече дека преговорите биле добри и дека е постигнат договор за враќање на амбасадорот.

Вкупно, преговорите траеја четири и пол часа, вклучително и пауза помеѓу првиот и вториот дел.

Инаку, првиот дел од состанокот во потесен формат, на кој присуствуваа рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, заврши по два часа, по што вториот дел од состанокот се одржа во поширок формат, што траеше еден и пол часа.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This