Бајден се закани со санкции ако Русија ја нападне Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ќе биде погодена со „силни економски и други мерки“ како казна доколку Москва започне офанзива против Украина, соопшти Белата куќа.

Двајцата лидери на 7 декември одржаа видео конференција, во нивните трети директни разговори откако Бајден ја презеде функцијата во јануари.

Состанокот се случи во момент на веќе затегнати односи меѓу Вашингтон и Москва поради заканите за нова потенцијална инвазија на Украина од страна на руските сили.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This