August 10, 2022, 8:53 am

Безос и Гејтс вo гoлeм зaeднички пpoeкт – eвe зa штo ce paбoти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Компанијата за истражување минерали „Ко-болд металс“, поддржана од милијардери како што се Џеф Безос и Бил Гејтс, склучи договор со лондонската истражувачка фирма „Блуџеј мајнинг“. Договорот вклучува потрага на Гренланд по материјали што се користат во електричните возила.

„Ко-болд“ користи вештачка интелигенција и машинско учење за ловењето суровини и, ќе плати 15 милиони долари за проектот „Диско-Нусак“ на западниот брег на Гренланд во замена за 51 отсто од акциите во проектот, соопшти „Блуџеј“.

Лиценцата важи за метали како што се никел, бакар, кобалт и платина, а финансирањето ќе ги покрие првичните проценки и сондирањето.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This