Бела куќа: САД нема да се согласи со руските предлози за НАТО

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

САД нема да се согласат со руските предлози за безбедност во однос на НАТО, но би можеле да се согласат со други иницијативи, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.
„Русија даде предлози – ние би се согласиле со некои, а со некои – на пример, оние што се однесуваат на НАТО, се разбира не. Би сакал да нагласам дека НАТО е одбранбен сојуз, а не агресивен. Нема докази што укажуваат на спротивното, како од САД, така и од другите членки на Алијансата“, рече Псаки.

Истовремено, таа изјави дека Белата куќа смета дека вистинскиот начин е да се водат преговори во оваа ситуација.
Како што прецизираше Псаки, местото и времето на безбедносните преговори со Русија не се утврдени, но тие се планирани за почетокот на јануари.

После тоа зборуваше и портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, кој потсети дека рускиот претседател Владимир Путин веќе зборувал за подготвеноста на руската страна што поскоро да ги започне преговорите за безбедноста со САД.
На 17 декември Русија објави нацрт- договори со Соединетите Американски Држави и НАТО кои вклучуваат, меѓу другото, одредби за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа, за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел на взаемен дострел и за натамошно одбивање Проширување на НАТО на исток, вклучително и во име на поранешните републики на СССР.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This