Белгија триyмфираше над Данска

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белгиските фудбалери ја победија Данска со 2: 1 во второто коло од групата Б на Европското првенство. Белгијците дојдоа до триумфот благодарение на пресвртот во второто полувреме и со нови три бода се пласираа во нокаут фазата.

Торган Азар и Кевин де Брујн и донесоа победа на Белгија со головите во 55 и 70 минута. Со двата гола, Де Бруин беше во главна улога, бидејќи одлично и асистираше на Азара, а потоа и самиот го совлада данскиот голман.

Избраниот Роберт Мартинез одигра две различни полувремиња, бидејќи прво играа многу лошо, но во второто, придружувајќи им се на Де Бружнеа и Азара, нивото на кое се очекуваше да игра од првата минута.

Данците го отворија натпреварот на одличен начин. Во втората минута Јусуф Пулсен силно шутираше во долниот десен агол и Тибо Куртоа немаше шанса.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This