December 1, 2022, 9:47 pm

Белорусија ќе возврати на caнkциите: Лукашенко се зakaни дека ќе го пpekине транзитот на гас за Европа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска дека земјата би можела да го прекине транзитот на гас за Европа доколку западните санкции го доведат Минск во вонредна состојба и ако не постои друг начин да се одговори на тоа, пренесува Танјуг.

„Ако санкциите што тие ги воведат или воведат нè доведат до вонредна состојба во иднина и ако немаме излез да одговориме на други мерки со тие санкции, ќе ја искористиме таа остра мерка“, рече Лукашенко во изјавата. интервју за турската РТВ ТРТ е агенцијата Белта.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This