Биткоинот мoжe дa ce cpyши кaкo „кyлa“ oд кapти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Еден аналитичар стравува дека крипто-средството може да се најде под притисок, бидејќи голем број на шпекулативни средства се под постојан притисок оваа недела. Биткоинот честопати се смета дека не е поврзан со акциите и другите средства, но во последно време се движи во тандем со распродажби во фјучерси на сурова нафта и акции, со пад на таканаречените средства за ризик.

Од таа причина, Фавад Разаксаза, аналитичар на пазарот во ThinkMarkets, во четвртокот во белешката ги предупреди инвеститорите да внимаваат на поголем притисок врз биткоинот што може да го однесе под 50.000 американски долари.

„Судејќи според неодамнешните настани, трговците изгледаат среќни што продаваат на митинзи повеќе отколку да купуваат. Затоа, немојте да се изненадите ако видите обновена слабост на пазарите подоцна на сесијата “, напиша тој.

„Ако е така, ова може да биде уште една лоша вест за биткоин. Биткоинот позитивно корелираше со ризичните средства во текот на изминатата година и ако таа врска остане силна, тогаш дигиталната валута може да ја следи активата на ризик пониско“, додаде тој

„Дури и ако правилната распродажба не се реализира за акциите и другите активни ризици денес, трговците со биткоин треба да бидат претпазливи затоа што во последните денови добиваме се повеќе знаци дека апетитот за ризик полека исчезнува низ финансиските пазари “, додаде тој.

Американските пазари на капитал забележаа извонреден скок доцна во четвртокот, со DOW Jones Индустрискиот просек DJIA, кој имаше пораст за околу 200 поени и S&P 500 SPX, одржувајќи 0,6% добивка, по двата индекси покажуваше солидни загуби претходно на сесијата.

Извор: pari.com.mk

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This