January 30, 2023, 8:18 am

Биткоинот пoвтopнo pacтe и ce иcкaчи нaд 16 илjaди дoлapи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вредноста на биткоинот го проби прагот од 16.000 УСД, достигнувајќи го нивото што не е забележано од почетокот на јануари Во 2018 година, цената на оваа криптовалута според платформата Коиндеск скокна на над 16.400 долари.

Според последните достапни податоци, биткоинот го продолжи тргувањето со околу 16.435 долари, што е пораст од над 5 проценти во последните 24 часа.

Биткоин за прв пат го скрши нивото од 16 000 американски долари на 8 јануари 2018 година.

Засега нема објаснување што влијаело на неговиот скок, но се претпоставува дека една од причините е растечкиот број на компании кои се „загреале“ за дигиталните валути.

Гигантот за финансиско-технологија ПејПал минатиот месец објави дека ќе додаде нови функции што ќе им овозможат на корисниците да тргуваат со биткоини, етеруми, биткоин готовина и лајткоини.

Компанијата, исто така, планира да им дозволи на клиентите на почетокот на 2021 година да користат криптовалути за да купат стоки од 26 милиони продавачи во нивната мрежа.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This