November 29, 2022, 3:15 pm

Блyмбepг пpeдвидyвa: Биткoин мoжe дa дocтигнe 400 илjaди дoлapи oвaa гoдинa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според аналитичарите на Блумберг, цената на биткоин може да се искачи на дури 400.000 долари оваа година. Предвидувањата се засноваат на перформансите на биткоинот во 2017 и 2013 година. 

„Нашата анализа се заснова на слична основа како приближно 55x добивка во 2013 година и 15x во 2017 година“, забележува Крипто Блумберг во месечниот извештај објавен оваа недела. „За да се достигнат крајните цени, слично на тие години во 2021 година, биткоинот ќе се приближи на 400.000 американски долари, засновано на регресијата од највисокиот број во 2011 година“.

Иако минатите перформанси не се гаранција за идните резултати, историјата може да има рима. Последниот раст доаѓа во пресрет на преполовување на наградата од минатиот мај на блокчејнот на Биткоин, автоматското намалување на секои четири години, и 50% во темпото на ново издавање единици на биткоин.

Биткоинот предизвика неверојатни придобивки во периодот од 12 до 18 месеци по претходните преполовувања во ноември 2012 година и јули 2016 година. 

„Годината во која имаше преполовување, е заедничка за 2021 година со 2017 и 2013 година, заедно со “пригушена” нестабилност“, напишаа аналитичарите за биткоин во Блумберг, додавајќи дека врвот во декември 2017 година претставува пораст од 50 пати од просечната цена забележана во октомври 2015 година, кога нестабилноста од 180 дена достигна пониско ниво. 

Извор: pari.com.mk

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This