February 29, 2024, 11:56 pm

Борбата со коронавирусот ја загубија уште осум лица, регистрирани се нови 308 случаи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.643 тестирања, а регистрирани се 308 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 155, Охрид – 26, Битола – 21, Струмица – 19, Куманово – 15, Штип – 10, Кавадарци – 8, Прилеп и Велес – по 7, Тетово – 6, Кичево и Богданци – по 5, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 4, Неготино и Ресен – по 3, Виница – 2, Струга, Делчево, Пробиштип и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 246 оздравени пациенти од: Скопје – 110, Битола – 25, Кавадарци и Прилеп – по 17, Куманово и Берово – по 11, Кочани – 10, Велес – 9, Штип – 7, Делчево – 6, Охрид – 5, Гостивар – 4, Свети Николе, Радовиш и Кратово – по 3, Гевгелија – 2, Неготино, Виница и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (64г, 67г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Велес (92г), Штип (68г), Охрид (84г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице со датум на смрт 10.12.2021. Регистрираното починато лице е од Кавадарци (1). Починатото лице е на возраст од 86 години. Лицето е починато во болнички услови.

Направени се 2.643 тестови преку: ИЈЗ-235, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–278, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-107, Биотек-123, Систина-37, лабораторија Лаор-182, Синлаб-11, Ремедика-0, Плодност–37, Генеа-10, Никоб лаб-254, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-55, Ројал Медика–30, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 926.

Досега во земјата се направени вкупно 1.502.730 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.408, бројот на оздравени пациенти е 205.946, на починати е 7.732, а бројот на активни случаи изнесува 5.730.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96072, Активни 2784

Куманово 13005, Активни 175

Тетово 11374, Активни 90

Прилеп 10463, Активни 348

Битола 8958, Активни 490

Гостивар 8081, Активни 21

Велес 7396, Активни 174

Кавадарци 7181, Активни 248

Штип 6655, Активни 104

Охрид 6602, Активни 221

Струмица 6185, Активни 124

Кичево 4255, Активни 58

Кочани 4061, Активни 103

Струга 3915, Активни 29

Гевгелија 2836, Активни 78

Неготино 2593, Активни 47

Свети Николе 2135, Активни 41

Крива Паланка 1920, Активни 70

Ресен 1776, Активни 61

Радовиш 1770, Активни 63

Берово 1470, Активни 42

Дебар 1456, Активни 0

Делчево 1440, Активни 88

Виница 1164, Активни 15

Пробиштип 1130, Активни 25

Валандово 967, Активни 42

Кратово 782, Активни 24

Богданци 657, Активни 26

Демир Хисар 624, Активни 49

Крушево 597, Активни 32

Македонски Брод 512, Активни 18

Демир Капија 426, Активни 2

Македонска Каменица 423, Активни 24

Пехчево 355, Активни 7

Дојран 172, Активни 7, информираат од МЗ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This