January 30, 2023, 9:15 am

Бореj со нон-пејпер за Западен Балкан, ќе биде разгледан на утрешната министерска сесија на ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре во Брисел ќе одржат стратешка дебата за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите од Западен Балкан,

Дискусијата ќе биде и за „загревање на заедничките потенцијали, партнерско дејствување во соочување со светските предизвици“, пренесува РТК2.

Ова е наведено во подготвителниот документ за утрешната министерска сесија на ЕУ, на кој ќе се разгледа како „заеднички да се обликува заедничката иднина во рамките на Европската унија преку итни и заеднички активности“, со цел исто така „зајакнување на соработката во областа на безбедноста“ .

Високиот претставник на ЕУ, Џузепе Бореj, на министрите ќе им додели „нон-пејпер“, во кој се наведува дека јасна цел на Западен Балкан е полноправно членство во ЕУ, пренесува РТК.
Еден висок претставник на ЕУ им изјави на новинарите дека министрите сакаат да утврдат како да се подобри соработката со Западен Балкан заради стабилноста и безбедноста на самата ЕУ, а Унијата може да биде безбедна и безбедна само доколку Западен Балкан е безбеден.

Министрите за надворешни работи на Унијата ќе го разгледаат ова понатаму кога ќе се состанат во формат „Општи работи“ во вторник, а шефовите на држави или влади треба да разговараат во јуни за тоа како да ги вметнат односите со Западен Балкан во стратешките приоритети на ЕУ.

Подготвителниот документ нагласува дека клучните тела на ЕУ ја истакнаа „јасната европска перспектива на регионот“, а Бореj ќе претстави анализа на Европската служба за меѓународни работи, во која се вели дека „интеграцијата на Западен Балкан во Унијата е политички, безбедносен и економски интерес на ЕУ.

Нон пејперот посочува дека силното присуство на ЕУ е најдобриот начин да се спречи Западен Балкан да се сврти кон другите земји во светот, што јасно укажува на целта на ЕУ да го намали влијанието на Кина и Русија во регионот.

„Нон-пејпер“ на тимот на Бореј потсетува на фактот дека „Западен Балкан е составен дел на Европа“ и дека „економскиот и демографскиот ефект од целосно вклучување на регионот ќе биде помал во споредба со претходните процеси на проширување на ЕУ“.
„Бруто домашниот производ на регионот е помалку од еден процент од населението во ЕУ, а неговите жители претставуваат околу четири проценти од населението на Унијата, додека геополитичката придобивка за ЕУ ​​би била значителна“, се додава во документот.

Според ЕЕАС, „триесет години од распадот на Југославија, обединувањето на континентот стана политички императив за Европската унија“.

И, како што е наведено, за ЕУ, тоа е потврда за нејзините вредности, зајакнување на стратешката автономија на Унијата, зачувување на нејзиното непосредно соседство од спротивставување на надворешните влијанија и клучен геополитички приоритет, кој заслужува политичко внимание на регионот како целина “.
Во „нон-пејперот“ на Бореj тој дава до знаење дека јасна цел на Западен Балкан е полноправно членство во ЕУ и секој предлог за друг пат е одвраќање со лоши последици за силна работа што мора да се направи за да се постигне визијата на обединета, силна и напредна Европа “, се заклучува.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This