November 29, 2022, 2:51 pm

Борисов oбвинувa: Трифонов не сака влада, само фpла прашина, ова е игра на Радев на секој начин да ја зачува привремената влада

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ГЕРБ победи во 16 области. Лидерската битка во Софија ја доби Бојко Борисов, јави репортерот на БГНЕС.

Борисов објави дека Слави Трифонов објави предлог-влада и го побара мандатот од Румен Радев во време кога ГЕРБ беше прва политичка сила.

Поранешниот премиер обвини за манипулација со гласањето и се закани дека ќе ги бара сите техничари кои, како што рече, ги допреле машините.

„Денешната изјава на Трифонов значи дека тој не сака да има влада и ова е прашина во очите на народот. Ова е игра на Румен Радев – да се задржи привремената влада“, смета Бојко Борисов.

„Така, тие го заплашија народот дека го постигнавме она што го сакаше Румен Радев – масовно гласање на изборите. Кој од нас може да каже дека го претставува народот сега, а? 70% од луѓето се згрозени и не излегоа на гласање, рече Борисов, додавајќи дека привремениот министер за внатрешни работи Бојко Рашков направил параван за „Има такви луѓе“.

Нивниот план е поинаков – Бојко Рашков да лута и да малтретира луѓе. Сите околу мене се оданочуваат. Слави Трифонов ќе ги измие рацете од овие луѓе, додаде Борисов и праша што е поголемо зло за Бугарија – Рашков или Трифонов.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This