December 9, 2023, 11:26 pm

Бочваровски на работна средба со кинескиот амбасадор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, оствари работна средба со Н.Е. Џанг Ѕуо, амбасадор на Народна Република Кина во Република Македонија.

Бочварски му се заблагодари на амбасадорот за досегашниот придонес во делот на економската соработка помеѓу двете земји.

“Ковид кризата ги погоди сите земји и затоа упатувам апел и поддршка за уште поголема меѓусебна соработка со цел подигање на трговската размена на повисоко ниво.” – истакна Бочварски.

На крајот на средбата, амбасадорот лично му ја врачи поканата на министерот за претстојната конференција „Second United Nations Global Sustainable Transport Conference“ која ќе се одржи од 14-16 октомври во Пекинг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This