December 3, 2023, 3:52 pm

Бочварски пoдлeгнa и пpизнa дeкa мнoгy пaтиштa cè yштe тaпкaат и нe ce изгpaдeни

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На прашањето на Синиша Ивановски, претседател на Комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски подлегна и призна дека многу патишта сè уште тапкаат и не се изградени.

-Како, како држава ќе направите механизам да исконтролирате со кои количини ќе ги проектира „Бехтил и Енка“ патиштата и делниците што сами ќе ги изведуваат“, праша Ивановски, а Бочварски одговори во емисијата „Жешко политичко лето“.

Бочварски на ова прашање одговори дека се дава простор на истата компанија да проектира и да гради за да не се случува потоа судири на изведувач и проектант.

Бочварски призна дека многу патишта уште не се завршени иако досега требало да се завршат.

„На крајот од денот имаме проектирани патишта кои што се проектирале во 2002 година, а денеска се уште се градат“, рече Бочварски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This