September 29, 2022, 10:56 pm

Бремена Авганистанка и уште едно лице со Брза помош префрлени во Комлекс клиники „Мајка Тереза“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Авганистанка во поодмината бременост која вечерва пристигна во Македонија, беше итно префрлена на Клиниката за гинекологија и акушерство ко Комплекс клиники Мајка Тереза во Скопје“, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Раководителката на Итната медицинска помош Милица Бубало истакна дека според информациите, меѓу патниците имало уште четири трудници.

Со возило на Брза помош беше пренесено уште едно лице, за чија состојба нема информации.

Како што изјави тој, вечерва пристигнаа 149 од вкупно 750 кои треба етапно да пристигнуваат, во зависност од условите.

Сите пристигнати лица ќе треба да направат ПЦР тест, ќе им се провери вакциналниот статус, а оние кои не се вакцинирани, доколку изразат желба ќе бидат вакцинирани во нашата земја.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This