Британија започнува со план Б поради ширењето на сојот омикрон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска објави дека го започнува таканаречениот план Б за Англија, кој, меѓу другото, вклучува упатства за луѓето да работат од дома, со цел да се забави ширењето на вирусот корона вирусот омикрон.

„Иако ситуацијата може да биде подобра, и искрено се надевам дека е така, знаеме дека експоненцијалниот раст може да доведе до големо зголемување на хоспитализираните, а со тоа, за жал, смртни случаи и затоа сега е пропорционална и одговорна мерка да се префрлиме на „План Б во Англија“, рече Џонсон на прес-конференција.

Во изминатите 24 часа во Велика Британија се регистрирани 51.342 нови случаи на Ковид, а починале 161 пациент.

Уште 131 случај на омикрон се идентификувани денеска низ Обединетото Кралство, па сега 568 лица во таа земја официјално се заразени со тој вид на коронавирус.

Денеска е втор ден по ред во кој се откриени повеќе од 100 нови случаи на омикрон, во споредба со вторникот кога 101 лице се разболеле од нов сој, објави „Скај њуз“.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This