Британија ја предупреди Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека секоја дестабилизирачка акција против Украина би била стратешка грешка со значителни последици, соопшти Даунинг стрит.

Даунинг стрит рече дека Џонсон „ја нагласи посветеноста на Обединетото Кралство на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина и предупреди дека секоја дестабилизирачка акција би била стратешка грешка што ќе има значителни последици“.

За време на телефонскиот разговор, Кремљ рече дека активното користење на украинската територија од страна на НАТО претставува директна закана за безбедноста на Русија.

„Имајќи го ова на ум, Владимир Путин истакна дека е неопходно веднаш да се започнат разговори за да се постигнат јасни договори, исклучувајќи го натамошното проширување на НАТО кон исток и распоредувањето на оружје што и се заканува на Русија во соседните земји“, стои во соопштението.

Кремљ негира дека планира да ја нападне Украина, обвинување на Вашингтон, Европејците и Киев.

Министрите за надворешни работи на Европската унија во понеделникот се согласија дека секоја руска агресија против Украина ќе предизвика економски санкции кон Москва.

„Европската унија стои обединета во поддршката на украинскиот суверенитет и територијалниот интегритет“, рече на прес-конференција шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

„Министрите, сите тие, денеска беа многу јасни дека секоја агресија против Украина ќе има политички последици и со висока економска цена за Русија.

Во сличен контекст, Федералната служба за безбедност (ФСБ) уапси 106 осомничени членови на украинска неонацистичка група.

Властите извршија голем број рации низ Русија во понеделникот против младинската група „МКУ“, се вели во соопштението на ФСБ.

Групата е обвинета дека користела социјални медиуми и форуми за онлајн пораки за планирање „терористички акти и масовни убиства“.

ФСБ инсистираше на тоа дека МКУ работела „под покровителство на украинските специјални служби“.

Руската домашна разузнавачка служба во понеделникот беше обвинета од својот украински колега дека води информативна војна, откако соопшти дека уапсила 106 поддржувачи на украинска неонацистичка младинска група за планирање напади и масовни убиства.

Украинската безбедносна служба СБУ соопшти: „Сегашните изјави на ФСБ се дел од координирана информативна операција која треба да се гледа само низ призмата на хибридната војна“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This