Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство.

Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека социјалните мрежи треба да преземат мерки за ослободување на нивните платформи од овие „страшни“ злоупотреби.

Полицијата ја осуди неприфатливото насилство врз Маркус Рашфорд, Јадон Санчо и Букај Сако и рече дека ќе ги испита навредливите и расистички објави на социјалните мрежи објавени непосредно по победата на Италија во последниот натпревар, пренесува АП

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This