October 6, 2022, 2:36 am

БРИТАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО РУСКИ АВИОН ВО ЛОНДОН

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британската полиција без објаснување почна претрес на рускиот авион  А-321 на компанијата „Аерофлот“, кој долета од Москва во Лондон, јавуваат медиумите.

„Откако патниците го напуштија авионот, изненадно во него влегла полиција и инсистирала посадата да го напушти авионот, за да може сами да го претресат авионот.

Посадата одбила да го напушти авионот, бидејќи недопустиво е да се направи претрес без нивно одобрение.

„Британците ги натерале луѓето да го напуштат авионот. Пилотите и понатаму инсистираа да бидат во авионот. Меѓутоа, полицијата продолжија да го претресуваат авионот, не објаснува Притоа инсистираа на претрес на целата посада“, наведува изворот.

Портпаролката на МНР на Русија Марија Захарова смета дека претресот на рускиот авион без образложение, за провокација.

„Се работи за уште една од низата провокации на британската власт“изјавува она.

МНР на Русија смета дека оваа постапка на британската полиција во рускиот авион покажува дека Британија сака да изведе некоја манипулација а при тоа да нема сведок.

Тие додаваат дека со овој претрес Лондон се обидува на некој анчин да ја спаси својата репутација во случајот  „Скрипаљ“.

„Москва бара состојбата да се врати на правното поле и да ги прекине провокациите “, соопштуваат во надворешно-политичкиот ресор на Русија.

1 коментар

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This