February 7, 2023, 10:01 am

Британскиот пpeмиep Борис Џонсон и Кери Симондc ce вeнчaa вo тajнocт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата свршеница Кери Симондс се венчаа денес во Лондон, пренесуваат лондонските медиуми.

Според медиумите, Џонсон (56) и Симондс (33) се венчале на приватна церемонија во католичката катедрала Вестминстер, во присуство на мал број пријатели и роднини.

Таблоидот Сан наведува дека ниту членовите на владата на Џонсон не знаеле дека венчавката е планирана.

Според британските регулативи воведени за борба против коронавирусот, на свадбите може да присуствуваат најмногу 30 лица.

Џонсон и Симондс во февруари 2020 година објавија дека се вериле. Тие имаат едногодишен син Вилфред.

Премиерот има два брака зад себе, додека тој е првиот сопруг на Симондс.Последниот британски премиер кој се оженил за време на неговиот мандат бил лорд Ливерпул, пред 199 години.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This