Британските лeкapи пpeдyпpeдyвaaт: Зимaвa мoжe 60.000 лyѓe дa ympaт oд гpип

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки.

Според најновите извештаи комбинацијата од ковид-19, грип и респираторни вируси може да предизвика сериозно оптоварување на болничкиот систем.

Научниците велат дека оние кои ќе се разболат од грип треба да се самоизолираат за да спречат ширење и на оваа болест со што ќе им олеснат на лекарите.

Научниците велат дека оние кои ќе се разболат од грип треба да се самоизолираат за да спречат ширење и на оваа болест со што ќе им олеснат на лекарите.

Дел од експертите стравуваат дека ова значи оти е опаднат имунитетот на популацијата, а виролозите предупредуваат дека грипот бргу ќе се прошири со укинувањето или олабавувањето на мерките за спречување социјализација.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This