February 25, 2024, 5:23 pm

Брнабиќ: Тоа што го правите е во спротивност со сите европски вредности

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Ана Брнабиќ изјави денес дека идејата за воведување на животен пасош во Европа е спротивна на европските вредности на слобода на движење и право на избор, но дека ако тоа се случи, нашата земја ќе биде подготвена за тоа, бидејќи веќе имаме информативен систем што го овозможува тоа.

Одговарајќи на прашањата на новинарите по посетата на фабриката за собирање и продажба на мед „Наш мед“ во Рача, Брнабиќ рече дека апсолутно верува дека вакцинацијата е исклучително важна, но и дека луѓето мора да имаат право на избор.

Мислам дека ова ги дискриминира луѓето кои не можат да се вакцинираат од здравствени или од некои други причини. Не разбирам како ќе патуваат овие луѓе. Не очекував таква одлука од ЕУ и се надевам дека не е конечна. Но, ако се случи, ние сме подготвени на такво нешто од првиот ден – нема проблеми за нашите граѓани затоа што сме меѓу земјите со најмногу вакцинирани лица – рече Брнабиќ.

Тој посочува дека имаме веќе направен информативен систем, така што, доколку се воведат животни пасоши, граѓаните на Србија можат да го имаат тоа.

Немаме проблем, но мислам дека е во спротивност со сите европски и модерни вредности на општеството – рече Брнабиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This