December 3, 2023, 2:54 pm

Бугарија ги замрзна цените на струјата и парното

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пратениците во бугарското народно собрание го одобрија предлогот за воведување мораториум на цените на струјата и парното и водоснабдувањето, соопшти пратеничката Десислава Атанасова.

Тошко Јорданов од „Има така народ“ (ИТН) упати честитки за нивниот предлог на ГЕРБ-УДФ и рече дека му е драго што размислувале за народот и дошле до таков предлог. Ива Митева предложи мораториумот да се гласа одвоено од Привремениот комитет.

Одлуката е донесена речиси едногласно, со 186 гласа „за“, 2 против и 2 воздржани.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This