September 26, 2022, 9:47 am

Бучковски открива: 3aeв останува премиер само за да го затвори прашањето со Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ако не се договориме сега, додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност, вели специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски за „Дојче веле“.

Ќе изгубиме пак многу време, а ние веќе немаме време за чекање! Предолго ја чекавме Бугарија да има политичка Влада. Премиерот Заев останува на позицијата за да го затвори овој процес на преговори со новиот бугарски премиер. Тоа е исклучително важно за утврдување на временската рамка за изнаоѓање на компромисно решение и кревање на блокадата од страна на Бугарија. Да не заборавиме дека идниот претседавач со ЕУ, Франција има претседателски избори во април. Заради тоа, немаме многу време пред да почне нивната кампања. И завчера на Софискиот форум потенцирав дека прозорецот на можности е отворен сега, потенцира Бучковски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This