December 1, 2022, 9:22 pm

БУЈАР ГО ЗАКОПА ЗАЕВ: Договорените двојазични банкноти и униформи не се неуставни и треба да се спроведат!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

– ДУИ не се согласува дека двојазичните банкноти и униформи се неуставни, изјави за „Радио Слободна Европа“ портпаролот на партијата Бујар Османи.
bujar-osmani-1-640x363
– Ние сметаме дека се целосно во рамки на Уставот како што и пасошите што се користат низ цела територија, па и надвор се двојазични веќе со децении – вели Османи.

albanski-pari-dui-potpis-520x293

Оваа реакција од ДУО доаѓа откако претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека уставните експерти што ги консултирале биле на ставот дека банкнотите се користат на целата територија на Македонија и евентуалната употреба на друг јазик при нивната изработка е спротивна на уставните одредби.

Со ова се потврдува дека Заев ја договорил платформата од Тирна и продолжува да ја лаже македонската јавност дека не го прифатил тоа што веќе било договорено во Тирана. Тој се обидува да создаде слика кај јавноста дека ги брани македонските интереси, што не е точно, бидејќи, како што демантира Османи, имплементирањето на Платформата од Тирана е веќе договорено.
tigar_dvojazicno
policija_dvojazicno6

policija_dvojazicno5

policija_dvojazicno4

policija_dvojazicno3

policija_dvojazicno2

policija_dvojazicno

policija_dvojazino

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This