Бajден прeдупpeдува за нoв нaпaд вpз aeрoдрoмoт во Кaбyл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа изјави дека нов екстремистички напад врз аеродромот во Кабул е можен во следните 24 до 36 часа.

Тој по средбата со воените и безбедносните советници истакна дека ситуацијата и понатаму е „екстремно висока” и оти „нивото на закана од терористички напад останува висока”.

Бајде посочи и дека вчерашниот американски напад врз припадници на Исламска држава нема да биде последен одговор.

– Кажав дека ќе ги гониме одговорните за нападот врз нашите војници и невини цивили во Кабул. Ќе продолжиме да го гониме секој кој е вмешан во тој напад и тие ќе платат за тоа, истакна Бајден.

Американската вчера соопшти дека во нападот со дрон во авганистанската провинција Нангархар загинал двајца припадници на ИД.

Тоа беше прва официјална американска воена операција по самоубиствените напади на авганистанскито огранок на ИД врз аеродромот во Кабул на 26 август, при што загинаа 13 америокански војници и 169 Авганистанци.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This