October 6, 2022, 1:35 am

Бpaзилcки ceнaтop пoчинa oд инфekциja co кopoнaвиpyc

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бразилскиот сенатор Аролде де Оливеира почина од компликации поврзани со Ковид-19.

Оливеира (83) почина од повеќекратно откажување на органите предизвикано од инфекција со коронавирус. „Си-ен-ен“ известува дека пред да почине тој бил хоспитализиран повеќе од 15 дена во Рио де Жанеиро. Тој е првиот член на бразилскиот конгрес кој починал од коронавирус.

Оливеира, конзервативен сенатор од државата Рио де Жанеиро, бил тесно поврзан со претседателот Жаир Болсонаро и служеше во Конгресот повеќе од 35 години.

Државата Рио де Жанеиро прогласи тридневна жалост во чест на Оливеира, соопшти канцеларијата на гувернерот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This