ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА ИЗБИРАЧКОТО ЛИВЧЕ: Ова се редните броеви на партиите и коалициите на избирачкото ливче за изборите во декември!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Државната изборна комисија (ДИК) денеска спроведе жребување за редоследот на кандидатските листи за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Граѓаните на 11 декември ќе избираат меѓу кандидатите на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија и Коалицијата „Алијанса за Албанците“ која ја сочинуваат Движењето за реформи – ДПА, УНИТЕТИ и НДР, како и партииите ДУИ, ДПА, ПДП, ЛП, Левица и Беса.
izbori

Ова се бројките со кои партиите ќе настапат на изборите во декември.

ВМРО-ДПМНЕ 1

ДПА-2

ДУИ -3

СДСМ-4

Промени и правда – 5

ПДП – 6

Алијанса за Албанците – 7

ЛП – 8

ВМРО за Македонија – 9

БЕСА – 10

Левица – 11

Во понеделник на 21 ноември почнува дваесетдневната изборна кампања која ќе заврши на 9 декември.

Партиите и коалициите веќе се подготвуваат за митинзи и средби со граѓани. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кампањата ќе ја започне традиционално во Охрид, СДСМ и коалициските партии во Прилеп, ДУИ во Липково…

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This