Вашингтон пpeдупредува: НАТО може да се приближи, а не да се оддалечи од границите на Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Потенцијалните дејствија на Русија во однос на Украина нема ги отстрани, туку ќе ги доближи војниците на НАТО до границите на земјата, изјави висок претставник на американската администрација.
Ако Русија продолжи напред во она што веќе се случува, ние и нашите сојузници сме подготвени да наметнеме остра цена што ќе и наштети на руската економија и ќе доведе до она што Русија не го сака – НАТО поблиску, не подалеку од руските граници. Тоа директно и го пренесовме на Русија“, изјави американскиот функционер.

Истовремено, тој додаде дека Вашингтон не забележува оти Украина создава ескалација на воената тензија на границите со Русија.
„Не гледаме никаков доказ за таква ескалација од украинската страна“, истакна претставникот, додавајќи дека оружјето што западните земји и го снабдуваат на Украина не претставуваат никаква значајна закана за Русија.

„Исто така и кажавме на Русија дека значителен напредок може да се постигне само во атмосфера на деескалација“, рече американскиот претставник.
Тој додаде дека преговорите нема да бидат ограничени само на руските предлози, туку ќе има разговори и за загриженоста на САД во однос на активностите на Москва.
„Преговорите исто така ќе ја вклучат, како што треба, нашата и загриженоста на нашите сојузници за дејствијата и чекорите на Русија кои ја дестабилизираат европската безбедност“, рече тој.
Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки потврди дека безбедносните разговори ќе се одржат на почетокот на јануари.
„Преговорите ќе се одржат во јануари. Сè уште не сме ги договориле сите нивни детали, односно тоа ќе биде следниот чекор“, изјави таа за новинарите.
Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин на годишната прес-конференција се осврна на претходните ветувања на НАТО дека нема да се прошири на исток, велејќи дека Русија е измамена Тој укажа на пет бранови на проширување на НАТО“ откако во 1990-тите рекоа дека нема да се преселат на исток ниту за милиметар.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This