October 6, 2022, 2:19 am

ВЕСЕЛИ: Војската на Косово ќе биде формирана наредните денови

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели најави дека армијата на Косово ќе биде формира во текот на следните денови и тоа со едногасна одлука на Парламентот.

kadri-veseli-640x294

– Нормално нашите партнери посакуваат да имаше консензус. Трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се случи врз основа на закон, бидеќи се случи едно недоразбирање. Со закон КБС ќе ги превземе надлежности како армија и ќе биде воена сила каква што заслужуваме како независна и суверена држава. Убеден сум дека ќе биде најпрофесионален партнер во регионот за земјите членки на НАТО. Бидете убедени дека многу набрзо во Парламентот од Владата ќе биде доставен законот и едногласно ќе го изгласаме трансформирањето на безбедосните сили во армија, изјави Весели во Витина.

 

1 коментар

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This