(Видео)Во тек е најголемиот „воен десант“ на Американската војска на Балканот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најголемиот „воен десант“ на американските воени сили на балканот, во моментов се одржува на северот на соседна Грција, пренесуваат локалните медиуми.

Според информациите на тамошните меидуми, во пристаништето во Александрополис пристигнале 120 хеликоптери и 1000 борбени возила, а заедно со воената техника пристигна и војска.


Како што прецизираат, планнот е оттаму војската и техниката да бидат испратени на вежби во земјите од Источна Европа.


Експертите веќе ја нарекуваат оваа операција како една од најголемите американски воени мисии вперени кон зајакнување на американското присуство на Балканот и на Црното Море.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This