(Видео)Грозјето ќе му го иcтypaaт пред куќа на Заев

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бидејќи владата се уште нема решение за ниските откупни цени на грозјето во Тиквешијата, лозаропроизводителите денес на прес-конференција предупредија дека тие ќе ги радикализираат чекорите до исполнување на нивните барања за зголемување на откупната цена, но и гарантирана минимална цена и пет денари по килограм субвенции.

Лозаропроизводителите најавија дека ако во наредните неколку дена не се корегираат откупните цени и ако владата не гарантира субвенции, тогаш тие ќе започнат со граѓанска непослушност, а ќе ги блокираат и поголемите винарии во Кавадарци, Росоман, Неготино, Демир Капија и Валандово.

„Детето требаше да оди во Германија, не го пуштив. Парите ги дадовме за лозје, за препарати, а сега на грозјето што ќе му правиме. Јас сум решен да одам до крај. Сиот род ќе му го однесам на Заев пред куќата. Во Струмица ќе одам.“ – вели еден од лозаропоризводителите, присутен на денешната прес конференција.

Новиот министер за земјоделство Аријанит Хоџа се уште нема закажано состанок со лозарите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This