October 2, 2023, 7:57 pm

(Видео)КРИМ СТАНУВА НЕПРОБОЈНА ТВРДИНА: Успешно тестиран ракетниот комплекс „Утјос“!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Борбената готовност на двата крајбрежни интерконтинентални ракетни комплекси „Ујтос“ на Крим е обновена и потврдена со успешното лансирање на крстосувачката ракета П-35, соопшува извор во безбедносните структури на Крим, а пренесува „Спутник“

utjos

Тие комплекси на Крим се разместени уште во Советско време. Според зборовите на изворот, Црноморската флота сега има два минско ракетни комплекси „Утјос“, а во секој од нив по два контејнери за лансирање на ракети.

Ракетниот комплекс „Утјос“ е вооружен со крстосувачки ракети П-35, кои можат да погодат цели на оддалеченост од 300 километри. Ракетите П-35 достигнуваат брзина поголема од 2.000 километри на час, а е опремена со боева глава од 560 килограми.

https://www.youtube.com/watch?v=ZJJyDltu8yM

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This